45WR100LFTB
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
45WR100LFTB PDF
Type Description
Series:45
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:15
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.190" x 0.154" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.91mm x 5.31mm)