67ZR20KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
67ZR20KLF PDF
Type Description
Series:67
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.437" x 0.195" Face x 0.410" H (11.10mm x 4.95mm x 10.41mm)