83YR200LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W J LEAD SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
83YR200LF PDF
Type Description
Series:83
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.270" x 0.200" Face x 0.355" H (6.86mm x 5.07mm x 9.02mm)