SM-42TB501
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
SM-42TB501 PDF
Type Description
Series:SM42
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)