44GR50LFTB
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
44GR50LFTB PDF
Type Description
Series:44
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:9
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.229" x 0.190" Face x 0.154" H (5.82mm x 4.83mm x 3.91mm)