3292L-1-100M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W WIRE LEADS
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3292L-1-100M PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3292 - Sealed
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)