Y5050200R000K0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W WIRE LEADS
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
Y5050200R000K0L PDF
Type Description
Series:Accutrim™1202L
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Metal Foil
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:Rectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)