68PR50KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
68PR50KLF PDF
Type Description
Series:68
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.435" x 0.375" Face x 0.245" H (11.05mm x 9.53mm x 6.22mm)