PT6KV-504A2020
Description
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
DataSheet
PT6KV-504A2020 PDF
Type Description
Series:PT-6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.248" Dia x 0.157" H (6.30mm x 4.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3270W101K
3270W101K
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW TOP ADJ