SM-3TW205
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 2M OHM 0.125W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
SM-3TW205 PDF
Type Description
Series:SM3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2 MOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.154" x 0.126" Face x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)