ST32EB102
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1K OHM 0.125W GW TOP ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
ST32EB102 PDF
Type Description
Series:ST-32
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.134" L x 0.134" W x 0.079" H (3.40mm x 3.40mm x 2.00mm)