ST7EB204
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
ST7EB204 PDF
Type Description
Series:ST7
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:200 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:3
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)