SM-3TA102
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1KOHM 0.125W J LEAD SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
SM-3TA102 PDF
Type Description
Series:SM3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Square - 0.154" x 0.154" Face x 0.134" H (3.90mm x 3.90mm x 3.40mm)