35WR200LFTR
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200 OHM 0.1W TOP ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
35WR200LFTR PDF
Type Description
Series:35
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Tolerance:±25%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:-
Size / Dimension:Rectangular - 0.144" x 0.118" Face x 0.067" H (3.65mm x 3.00mm x 1.70mm)