409VA102M
Manufacturer
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
409VA102M PDF
Type Description
Series:409, Citec
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.500" x 0.346" Face x 0.500" H (12.70mm x 8.80mm x 12.70mm)