66PR10KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
66PR10KLF PDF
Type Description
Series:66
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.437" x 0.375" Face x 0.203" H (11.10mm x 9.53mm x 5.16mm)