PT15NV18-101A2020-S
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PT15NV18-101A2020-S PDF
Type Description
Series:PT15
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.591" Dia x 0.295" H (15.00mm x 7.50mm)