PVG5A504C03B00
Description
TRIMMER 500KOHM 0.25W J LEAD TOP
DataSheet
PVG5A504C03B00 PDF
Part Status:Active
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Top Adjustment
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)