PT6KV-253A2020
Description
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
DataSheet
PT6KV-253A2020 PDF
Type Description
Series:PT-6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.248" Dia x 0.157" H (6.30mm x 4.00mm)