SM31B103
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10K OHM 0.125W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
SM31B103 PDF
Type Description
Series:SM31
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:5
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.173" L x 0.154" W x 0.134" H (4.40mm x 3.90mm x 3.40mm)