89PR500KLFTB
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
89PR500KLFTB PDF
Type Description
Series:89
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.810" x 0.190" Face x 0.250" H (20.57mm x 4.83mm x 6.35mm)