3270P101K
Manufacturer
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3270P101K PDF
Type Description
Series:3270, Citec
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:16
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.175" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.45mm x 5.21mm)