72PTR200LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
72PTR200LF PDF
Type Description
Series:72
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.187" H (9.53mm x 9.53mm x 4.75mm)