TM7EW104
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
TM7EW104 PDF
Type Description
Series:TM-7
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:3
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)