EVM-3SSW50B15
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
TRIMMER 100K OHM 0.15W TOP/BOT
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
EVM-3SSW50B15 PDF
Type Description
Series:EVM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±25%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top and Bottom Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.055" H (3.75mm x 3.00mm x 1.40mm)