82PAR500KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
82PAR500KLF PDF
Type Description
Series:82
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:500 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.280" x 0.184" Face x 0.360" H (7.11mm x 4.67mm x 9.14mm)