ST5TW502
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
ST5TW502 PDF
Type Description
Series:ST5
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:14
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)