1113TR203
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
1113TR203 PDF
Type Description
Series:1113
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Wirewound
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.531" Dia x 0.268" H (13.50mm x 6.80mm)