ECL15US03-E
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECL15US03-E PDF
Type Description
Series:ECL (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):15 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:75%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:2.56" L x 1.31" W x 0.96" H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)