ECE60US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
DataSheet
ECE60US24 PDF
Type Description
Series:ECE60 (60W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:3.60" L x 1.50" W x 1.10" H (91.4mm x 38.1mm x 28.0mm)
Approval Agency:CSA, TUV, UL
Standard Number:62368-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KWS10A-12
KWS10A-12
AC/DC CONVERTER 12V 10W
PM-10-15
PM-10-15
AC/DC CONVERTER 15V 10W
MPM-20-3.3
MPM-20-3.3
MOD AC/DC CONV 15W 3.3VOUT
THI 2-2413M
THI 2-2413M
DC DC CONVERTER 15V 2W
ECE60US24
ECE60US24
AC/DC CONVERTER 24V 60W