AMEL6-3.3SVZ
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 4.1W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AMEL6-3.3SVZ PDF
Type Description
Series:AMEL6-VZ (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):4.1 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:70%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.60" H (50.8mm x 25.4mm x 15.4mm)