RAC20-05SK
Description
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC20-05SK PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC20-K (20W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):20 W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:IP20, Universal Input
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)