P53-15AX/MHIA
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
P53-15AX/MHIA PDF
Type Description
Series:P5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:115 ~ 220 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 100mA, 100mA
Power (Watts):-
Applications:Medical
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-DIP Module
Size / Dimension:3.50" L x 2.50" W x 1.56" H (88.9mm x 63.5mm x 39.6mm)