CFM40S150-P
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CFM40S150-P PDF
Type Description
Series:CFM40S (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.67A
Power (Watts):40 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.27" H (101.6mm x 50.8mm x 32.4mm)