P53-12/22/MHIA
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
P53-12/22/MHIA PDF
Type Description
Series:P5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:105 ~ 125 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 120mA, 120mA
Power (Watts):-
Applications:Medical
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-DIP Module
Size / Dimension:3.50" L x 2.50" W x 1.62" H (88.9mm x 63.5mm x 41.1mm)