AMEL12-12SCJZ
Description
AC-DC CONVERTER 12 WATTS, 85 ~ 2
DataSheet
AMEL12-12SCJZ PDF
Type Description
Series:AMEL12-CJZ (12W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:82%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:2.12" L x 1.13" W x 0.93" H (53.8mm x 28.8mm x 23.5mm)