THD 10-2410WIN
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8.9W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
THD 10-2410WIN PDF
Type Description
Series:THD 10WIN (10W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.7A
Power (Watts):8.9 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)