AM1D-2412DH52Z
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V -12V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AM1D-2412DH52Z PDF
Type Description
Series:AM1D-Z (1W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):42mA, 42mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:5.2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)