
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ECONOLINE REC3.5/R (3.5W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 700mA |
| Power (Watts): | 3.5 W |
| Voltage - Isolation: | 8 kV |
| Applications: | ITE (Commercial), Medical |
| Features: | Remote On/Off, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 81% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 24-DIP Module, 7 Leads |
| Size / Dimension: | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 15 |
Current price of REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 15V 1W
DC DC CONVERTER 12V 250MW
DC DC CONVERTER 12V 200W
CRYSTAL 30.0000MHZ 8PF SMD
DC DC CONVERTER 5V 3.5W
DC DC CONVERTER 24V 50W
CONN NIMCAMAC RCPT STR 50 OHM