
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSR 1SM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Linear Regulator Replacement |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 1.8V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Power (Watts): | 1.8 W |
| Voltage - Isolation: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency: | 92.5% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-SMD Module, 6 Leads |
| Size / Dimension: | 0.60" L x 0.37" W x 0.30" H (15.2mm x 9.3mm x 7.6mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of TSR 1-0518SM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 48V 50W
DC DC CONVERTER 12V 3W
DC DC CONVERTER 15V 1W
MEMS OSC XO 40.5000MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC VCXO 307.695484MHZ
DC DC CONVERTER 1.8V 1.8W
CONN ADAPT SC PLUG TO N JACK