
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI Chip® BCM® (240W) |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Bus Converter Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 38V |
| Voltage - Input (Max): | 55V |
| Voltage - Output 1: | 8V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 36A |
| Power (Watts): | 240 W |
| Voltage - Isolation: | 2.25 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Efficiency: | 95% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Module |
| Size / Dimension: | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BCM48BF080M240A00 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 2.5V 2.5W
DC DC CONVERTER 12V 15W
DC DC CONVERTER 24V 10W
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
DIODE ZENER 82V 500MW DO213AA
DC DC CONVERTER 8V 240W
DC DC CONVERTER 3.3V 1W