REM3.5E-4815S/R10/A/CTRL/X1
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 3.5W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
REM3.5E-4815S/R10/A/CTRL/X1 PDF
Type Description
Series:MEDLINE REM3.5E (3.5W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):233mA
Power (Watts):3.5 W
Voltage - Isolation:10 kV
Applications:Medical
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:83%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)