RW2-243.3D/H2/SMD
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RW2-243.3D/H2/SMD PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RW2 (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-3.3V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA, 250mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SMD Module, 6 Leads
Size / Dimension:0.95" L x 0.57" W x 0.40" H (24.2mm x 14.5mm x 10.2mm)