
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TEN 40WIR (40W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 43V |
| Voltage - Input (Max): | 160V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 3.333A |
| Power (Watts): | 40 W |
| Voltage - Isolation: | 1.6 kV |
| Applications: | ITE (Commercial), Railway |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency: | 90% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Size / Dimension: | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Supplier Device Package: | Module |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of TEN 40-7212WIR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
DC DC CONVERTER 9V 2W
DC DC CONVERTER 15V 990MW
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVDS
DC DC CONVERTER 12V 40W
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
CONN HEADER 200POS 2MM PRESS-FIT