
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AM1D-Z (1W) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 2.97V |
| Voltage - Input (Max): | 3.63V |
| Voltage - Output 1: | 18V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 56mA |
| Power (Watts): | 1 W |
| Voltage - Isolation: | 6 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 73% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 7-SIP Module, 4 Leads |
| Size / Dimension: | 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | CE, cULus, cURus |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AM1D-0318SH60Z is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC-DC CONVERTER 3WSINGLEDIP
DC DC CONVERTER 48V 101W
DC DC CONVERTER 5V 100W
CRYSTAL 24.0000MHZ 9PF SMD
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 18V 1W
CONN PLUG MALE 35P SILV SLDR CUP