V150C48H150BL3
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 48V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
V150C48H150BL3 PDF
Type Description
Series:MICRO (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.13A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:88.1%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-JNY-CW-B1
VI-JNY-CW-B1
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
V375A28T400BG2
V375A28T400BG2
DC DC CONVERTER 28V 400W
VI-2TH-IY-F1
VI-2TH-IY-F1
DC DC CONVERTER 52V 50W
TMDC 20-2411
TMDC 20-2411
DC/DC CONVERTER 5.1V 20W
SiT3372AI-4B2-30NY184.320000T
SiT3372AI-4B2-30NY184.320000T
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ HCSL
V150C48H150BL3
V150C48H150BL3
DC DC CONVERTER 48V 150W
VI-J2P-CZ-S
VI-J2P-CZ-S
DC DC CONVERTER 13.8V 25W