
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Excalibur™ PT6940 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs: | 2 |
| Voltage - Input (Min): | 3.1V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output 1: | 2.5V |
| Voltage - Output 2: | 1.8V |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 6A, 6A |
| Power (Watts): | - |
| Voltage - Isolation: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | Remote On/Off, OCP, SCP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 89% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 27-SMD Module |
| Size / Dimension: | 3.00" L x 1.19" W x 0.50" H (76.2mm x 30.2mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT6946C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 2V 20W
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
DC DC CONVERTER 28V 150W
CRYSTAL 24.5760MHZ 18PF SMD
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ LVPECL
LOW INSERTION LOSS ANTENNA SWAP
DC DC CONVERTER 2.5V 1.8V