
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Excalibur™ PT4500 (20W) |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Output 1: | 2.5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Power (Watts): | 20 W |
| Voltage - Isolation: | 1.5 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 79% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 12-SIP Module |
| Size / Dimension: | 2.58" L x 0.50" W x 1.02" H (65.5mm x 12.7mm x 25.9mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT4508N is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 15V 400W
DC DC CONVERTER 10V 100W
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
DC DC CONVERTER 2.5V 20W
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER