
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MINI (250W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 5.2A |
| Power (Watts): | 250 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 89.1% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 9-DIP Module |
| Size / Dimension: | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of V24B48E250BF3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 95V 200W
DC DC CONVERTER 10V 75W
DC DC CONVERTER 24V 50W
MEMS OSC XO 7.3728MHZ LVCM LVTTL
TVS DIODE 128V 207V DO201
DC DC CONVERTER 48V 250W
PCB TERM BLOCK35 DEG 500MMPS 3P