RBE-12/20-D48PH-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RBE-12/20-D48PH-C PDF
Type Description
Series:RBE-12/20-D48 (240W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):240 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:94.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 5 Leads, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)